![NATURAL VITAMINS D3 (5000IU) + K2 (125μg) 30 Mασώμενες ταμπλέτες](https://ilovepharmacy.gr/28215-large_default/natural-vitamins-d3-5000iu-k2-125mg-30-masomenes-tampletes.jpg)
- Νέο
Ιδανικό για:
Την ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος!
Την απορρόφηση του ασβεστίου!
Την καλή μυική λειτουργία!
Περιπτώσεις χρόνιας κόπωσης ή ψυχικής κατάπτωσης!
Υγιή δόντια και οστά!
Την πρόληψη της άνοιας!
Την αύξηση της γονιμότητας των ανδρών
H λήψη Κ2 ωφελεί:
Στην καλύτερη κατανομή του ασβεστείου στα οστά!
Στη καλή γενική υγεία των οστών!
Γιατί όμως να προτιμήσουμε την D3 σε συνδυασμό με την Κ2;
Η βιταμίνη D3 είναι υπεύθυνη για τη μεταφορά του ασβεστίου στα οστά. Κατά τη διάρκεια της διαδρομής όμως του ασβεστίου προς τα οστά, κάποια ποσότητα ασβεστίου προσκολλάται στα τοιχώματα των αρτηριών με αποτέλεσμα να προκαλείται αθηροσκλήρωση και μεταγενέστερα θρομβώσεις.
Η βιταμίνη Κ2 «ξεκολλά» τη ποσότητα ασβεστίου που έχει προσκολληθεί στα τοιχώματα των αρτηριών, με αποτέλεσμα να τις «ξεβουλώνει», να αποτρέπει την αθηροσκλήρωση και να ρυθμίζει τη σωστή πίεση στις αρτηρίες.
Μέχρι τώρα, η δράση της βιταμίνης Κ ταυτιζόταν μόνο με τις ιδιότητες της μορφής Κ1, η οποία χρησιμεύει αποκλειστικά στην πήξη του αίματος. Ωστόσο, τώρα που αρχίζουν και αποκαλύπτονται οι ιδιότητες της Κ2, διαπιστώνουμε ότι πρόκειται για ένα σημαντικότατο κομμάτι του παζλ, που πριν έλειπε.
Οι έρευνες δείχνουν ότι η βιταμίνη Κ2 ενεργοποιεί μια πρωτεϊνική ορμόνη που ονομάζεται οστεοκαλσίνη, η οποία παράγεται από τους οστεοβλάστες. Με τη σειρά της η οστεοκαλσίνη φαίνεται ότι είναι απαραίτητη, τόσο για να δεσμεύσει το ασβέστιο εντός των οστών, όσο και για να αποτρέψει την εναπόθεση ασβεστίου στις αρτηρίες. Άρα, η Κ2 μας προστατεύει από την παραπανίσια ποσότητα ασβεστίου που παίρνουμε αυξάνοντας τη λήψη D3, καθώς μαζεύει το ασβέστιο από εκεί όπου δεν θα έπρεπε να βρίσκεται και το κρατάει μέσα στο οστά, εκεί όπου χρειάζεται.
για αποστολές άνω των 39€
για αποστολές άνω των 59€
για αγορές με κάρτα από 100€
σε τραπεζικό σύστημα πληρωμών
Ιδανικό για:
Την ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος!
Την απορρόφηση του ασβεστίου!
Την καλή μυική λειτουργία!
Περιπτώσεις χρόνιας κόπωσης ή ψυχικής κατάπτωσης!
Υγιή δόντια και οστά!
Την πρόληψη της άνοιας!
Την αύξηση της γονιμότητας των ανδρών
check_circle
check_circle